A videójátékok evolúcióját bemutató izgalmas kiállítás nyílt a megyei múzeumban - Képgaléria

.jpg)
Világszinten is egyedülállónak mondható gyűjteményt mutat be ezekben a napokban a Szatmár Megyei Múzeum: a szerdán nyílt kiállításon a látogatók nem csak megtekinthetik, de ki is próbálhatják azokat a ma már „őskövületnek” számító videójátékokat, amelyek a ’70-es évektől kezdődően hatalmas fejlődésen mentek keresztül, hogy mára akár valósághű, szuper-realisztikus élményt kínáljanak a felhasználóknak.
Mint a kiállításból is kiderül, a videójátékok kora 1972-be nyúlik vissza, ugyanis akkor jelent meg az első, még mikroprocesszort nem használó, analóg, otthoni használatra gyártott Magnavox Odyssey videójáték, mely annak ellenére nyújtott egyedülálló élményt a kor felhasználóinak, hogy grafikai tulajdonságai oly szerények voltak, hogy mindössze néhány fényes pontot lehetett segítségével ide-oda mozgatni a TV képernyőjén.
Az idén 53 éves masina még ma is működik, a helyszínen ki is próbálható, ugyanakkor beszerezni szinte lehetetlen, annyira ritka, hogy ha egy-egy gyűjtő valami oknál fogna megválna tőle, több ezer eurót is kérhet érte az ilyen fórumokon.
A tárlat felsorakoztat továbbá számos ennél már valamivel újabb, de mai szemmel szintén retrónak számító játékkonzolt, melyek a 70-es és 80-as években szintén valódi technológiai innovációnak számítottak és megannyi boldog órát nyújtottak az akkori fiatalságnak.
A vitrinekben találhatunk továbbá olyan számítógépeket is, melyek esetében a futtatni kívánt programot vagy játékot egy-egy magnószalagról kellett betölteni, ami mai szemmel talán egészen hihetetlennek és extrém ötletnek tűnhet.
Mindezeken túl olyan konzolok és egyéb játékra tervezett konfigurációk is bemutatásra kerülnek, mint a 80-as és 90-es években nagy sikert arató Nintedo, Atari, Sega, majd később a PlayStation korai kiadásai, illetve asztali számítógépek, melyek szintén jelentős szeletet szakítottak maguknak ebből az iparágból.
A szerdai kiállításmegnyitón Liviu Marta múzeumigazgató mellett Lőrincz Norbert, a tárlatért felelős muzeológus, valamint e kivételes retró-gamer kollekció tulajdonosa, Marian Stan, szatmári születésű, ma már Németországban élő mérnök is köszöntötte az érdeklődőket, majd néhány szóban mindannyian méltatták a kiállítást.
A tárlat február 23-áig látogatható, keddtől szombatig, a múzeum nyitvatartási rendje szerint. A belépőjegy ára 20 lej. A kiállításra a videójátékok kedvelői mellett várják mindazokat, akik nosztalgiázni szeretnének, újra átélni azokat az ifjúkori élményeket, amelyeket ezek a zseniális masinák nyújtottak évtizedekkel korábban. De várják ugyanakkor iskolás csoportok látogatását is, annak érdekében, hogy ők is képet kapjanak arról, hogy szüleik, illetve nagyszüleik milyen eszközöknek örülve töltötték ifjonti éveiket a gaming virágzásának hajnalán.
A tárlat csoportos látogatására a 0735.513.342-es telefonszámon lehet időpontot egyeztetni.